Пратяхара – пети етап на Ащанга йога
Пратяхара е петият етап на Ащанга йога. Пратяхара означава сдържане или оттегляне. В пратяхара йогинът остава тих. Той не се разсейва или смущава от неща, които вижда, чува, мирише, вкусва или усеща.
На санскрит „пратяхара“ буквално означава „да посегнеш към обратното“. Обичайният начин на чувствата е да изпръскат, където трябва да се изправят лице в лице с обектите от заобикалящия ги свят, да ги назоват и оценят с помощта на мисли. Това най-вероятно ще бъдат мисли за придобиване („искам“), отхвърляне („не искам“) или оставка („нищо не може да се направи“). Дъждът, например, може да предизвика всички тези реакции в различни ситуации. Докато пратяхара включва съпротива, сложен ангажимент, който често се сравнява с костенурката, която дърпа главата, опашката и крайниците си обратно в черупката си. Йогинът просто отбелязва факта. „Навън вали“, може да каже или да помисли той без докосване на желание или преценка.
Великият мъдрец Чаявана дава перфектен пример за някой, който практикува пратяхара.
В младостта си Чаявана се оттеглил на спокойно място в гората.
Той седнал, затворил очи и насочил мислите си към Бога. Минали много дни, седмици и сезони, но Чаявана не усещал и не забелязвал нищо. Той останал неподвижен и тих. Минали години, бели мравки направили голям мравуняк над него. Растенията и пълзящите растения покриваха мравуняка. Птиците и малките същества постройли домовете си сред растителността и все още Чаявана останал неподвижен, без да се съобразява с промените около него.
Пратяхара е практиката на отдръпване на сетивата от външни обекти и насочване на съзнанието навътре.
Пътят към чувствените удоволствия е широк, но води към катастрофални последствия и мнозина вървят по него. Обърнете внимание на ценностите, които са ни внушени, продуктите, които ни се продават, почти всичко се основава на това да възбуждаме сетивата си, карайки ни да искаме още и още. Ето защо ни е толкова трудно да контролираме чувствата си.
Практикуващият се нуждае от взискателен самоанализ и дисциплината на йога, за да се освободи от алчността към чувствени удоволствия, постигането на откъсване и безразличие към чувствените удоволствия се нарича вайрагя.