Йога философия Патанджали – начало
Откъде започва йога философия и кой Патанджали?
Йога е древна наука, чийто произход никой не знае. Легендите разказват, че е започнала с боговете. Бог Шива е описан като първия велик йогин. През времето много мъдреци
извървяли великия път на йога са оставили следи, по които да се ориентираме.
Много стари индийски истории и легенди ни разказват за тези добродетелни мъдреци и техния прекрасен свят. Тези мъдреци имали отворено сърце, всичко ги очаровало: блясъка на
звезди, планините, течащите реки, свирепите зверове, красивите птици…. дори малките скакалци.
Тези благочестиви мъже живеели близо до природата. Истината, ненасилието, честността, самодисциплината и простотата били корените на живота им.
На първо място сред тези древни мъдреци бил великият мъдрец Патанджали.

Мъдрецът Патанджали
Патанджали е първият човек, който представил древната традиция на йога по систематичен начин. Така той се смятал за основател на йога. Патанджали е живял около 200 г. пр.н.е.
Имал интересна история за раждането на Патанджали. Майка му Гоника била много набожна жена. Един ден, докато се къпел в реката, Гоника се помолил на бога на слънцето. „Господи, моля те, дари ми славен син“.
В отговор на нейните молитви богът на слънцето казал на мъдрата змия Шеша (или Ананта) да се роди като син на Гоника. Веднага великият Шеша се превърнал в мъничка змия и паднал в дланите на Гоника, които били сгънати за молитва. Тогава змията се превърнала в красиво момченце. Гоника била възхитена. Тя кръстила детето Пата-анджали. Пата означава паднал, а анджали означава длани, сгънати за молитва.
Патанджали израствал като необикновен човек известен със своята начетеност и мъдрост. Той е автор на три брилянтни творби. Едната била за санскритската граматика. Вторият е труд бил фокусиран върху древната индийска медицина, Аюрведа.
Третият и най-важен бил йога. Нарича се йога сутрите на Патанджали. В тази кратка работа, съдържаща само 196 сутри, Патанджали ясно обяснява какво е йога – Йога сутри на Патанджали
Значението на йога
Думата йога означава присъединяване или обединяване. В йога сутрите Патанджали описва йога като средство, чрез което умът ни може да бъде успокоен, тих и свободен от всякакви разсейвания.
Целта на йога
Патанджали обяснил, че когато умът се поддържа много спокоен и тих за дълго време в дхяна, ние се сливаме с Бог и постигаме спасение. Когато човек постигне спасение, той достига целта на йога. Тази цел се нарича самадхи или кайвалия.
Изискванията за йога
Патанджали учи, че трябва да практикуваме йога много усърдно и внимателно. „Опитайте седа запазите равномерен начин на мислене за успеха или неуспеха“, – казва той. Патанджалисъщо така ни учи да живеем просто и да избягваме изкушенията.
По-нататък великият мъдрец съветва, че трябва да култивираме добри черти на характера.
„Бъдете приятелски настроени, мили и състрадателни“, – пише той. „Бъдете весели, не търсете грешки в другите, а винаги се опитвайте да подобрите себе си“.
Проблеми по пътя на йога
Мъдрият Патанджали държал да посочи препятствията, пред които може да се сблъскаме, следвайки пътя на йога. Той ни предупреждава да се пазим от невежество, собствената
значимост (его), гняв, омраза и прекомерна привързаност. Също така обяснява, че болестта, мързелът, съмнението и липсата на концентрация са пречки по този път.
Пътят на йога
За да ни даде възможност да култивираме добри качества и да преодолеем препятствията, Патанджали изложил осемкратен път. Този уникален път е известен като Ащанга-йога на
Патанджали. А човекът, който следва този път, се нарича йогин.