Храненето ни пряко влияе върху това как тялото осигурява на мозъка всичко необходимо, за да произвежда невротрансмитери, от които зависи психическото ни равновесие.
По-специално, много храни повишават нивата на тревожност: рафинирано брашно, захар, трансмазнини, консерванти, пестициди, хербициди, алкохол и други химически токсини. Тези изкуствено обработени храни увеличават стомашно-чревните проблеми, нарушават микробиома и причиняват физически стрес, превъзбужда мозъка и причинява безпокойство.
От друга страна, яденето на правилните хранителни вещества е добро за производството на правилните невротрансмитери за психичното здраве – а именно цели, органични храни като зеленчуци, плодове, здравословни мазнини, ядки, семена и риба.

Тези храни спомагат за успокояване на мозъка и подпомагат здравословния, възстановителен сън.
Яжте това, което ви позволява да се успокоите и възстановите:
Храни с високо съдържание на магнезий: бадеми, кашу, спанак, тиквени семки, авокадо.
Източници на триптофан, който стимулира производството на серотонин и е отговорен за намаляване на тревожността и стреса – какао, бадеми, орехи, банан, авокадо.
Храни, богати на витамини от група В, дефицит на В9 и В12 могат да причинят безпокойство. Хранителни източници са аспержи, спанак и черен дроб.
Чист протеин под формата на мазна риба, която помага за създаването на невротрансмитери против тревожност.
Продукти с пробиотици – всякакви ферменти: туршия, кимчи зеле, кефир, комбуча, кокосово кисело мляко. Доказано е, че пробиотиците имат значително намаляване на хормона на стреса кортизол.
Здравословните мазнини – авокадо, ядки, семена, мазна риба (сьомга, херинга, сардини, скумрия), хайвер, маслини, кокос спомагат за стабилизиране на нивата на кръвната захар, като контролират промените в настроението. Омега-3 играят жизненоважна роля в намаляването на невровъзпаленията и тревожността.
Суперхраните като боровинки съдържат антоцианини, антиоксиданти, които помагат на мозъка да произвежда допамин, който е от решаващо значение за координирането на паметта и настроението. Черният шоколад съдържа анандамид, невротрансмитер, който се произвежда в мозъка и временно блокира чувството на болка и депресия.
Витамин D. Дефицитът е свързан не само със сезонна депресия, но и с биполярно разстройство и клинична депресия. Откъде да набавим този витамин от храната? Домашни яйца, гъби, риба и тъмнозелени зеленчуци.
Цинк. Неговият дефицит пряко корелира с честотата на стрес и дори депресията. За да си го набавите, могат да се ядат стриди, боб, ядки, някои видове морски дарове (раци и омар).
Не мога да не спомена и пряката връзка между настроението ни и баланса на кръвната захар. Яденето на много захар може да доведе до внезапни скокове и спадове в кръвната захар, което може да повлияе на настроението ни.
Симптоми на злоупотреба със сладко:
умора, раздразнителност, виене на свят, безсъние, повишено изпотяване, лоша концентрация и забравяне, депресия.
Защо е важно да се премахне захарта от диетата:
– Това е “евтин” допамин, към който лесно се закачаш;
– подсилване на патогенната микробиота (провокира млечница, цистит, алергии);
– нарушение на ендокринната регулация;
– голямо количество въглехидрати изисква големи количества витамини от група В.
Извод:
Искаме да сведем до минимум промените в настроенията? Намаляваме или премахнете консумацията на захар. За щастие сега на пазара за храни се предлагат все повече здравословни опции за по-полезна алтернатива.
В допълнение към системата за здравословно хранене, която ще ви изпълни с енергия и ще облекчи стреса, препоръчвам следните активности, които ще допринесат за добрата грижа за себе си:
- туризъм, в идеалния случай в парк или планината, стречинг, йога;
- опитайте се да си лягате по-рано и да заспивате около 22:00. Изключете телевизията преди лягане и не използвайте мобилни устройства и всякакви светещи джаджи след 20:00 часа или използвайте специални очила;
- отделяйти време за „Заземяващи практики” – медитация, дихателни практики, контакт с природата, практика на благодарност;
- релаксиращи дейности преди лягане – вана с английска сол и/или самомасаж, през студения сезон със сусамово масло, през топлия сезон с кокос;
- отделяйте време за любимото ви хоби, време за себе си и вашете интереси.;
- спазвайте режим на работа и почивка;
- яжте здравословна храна, разходете се, бъдете по-често на открито, общувайте и умът ви ще ви зарадва със спокойствие и ще ви изпълни с енергия.