Тадасана – поза на планина
Урдхва Хаста асана – вдигнати длани нагоре
Тада означава планина. Тадасана и Урдва Хастасана се отнасят в Айенгар йога към група “Изправени асани”. Пози от клас “изправени асани” препоръчани на всички практикуващи, особено в първите 5 години от практиката им.
Най-високите планини са Хималаите. Много индийци ги смятат за свещени. Великият бог на йога, лорд Шива, живеел на висок хималайски връх на име Кайлаш. Съпругата му Парвати била дъщеря на Хималаите. Техният син Ганеш е премахва препятствията. Сестрата на Парвати, реката Ганга, възникнала от топящите се снегове на хималайския ледник.
Хималаите винаги са били любимо убежище за индийските мъдреци. Те се оттеглили в тези тихи и красиви планини, за да практикуват йога и да правят покаяние. Много велики майстори на йога са постигнали мъдрост в Хималаите.
Урдхва означава вдигната, а хаста означава ръка. Това е поза с вдигнати ръце.
Как да направите Тадасана и Урдва Хастасана
1. Изправете се. Приближете краката си един до друг. Дръжте стъпалата и бедрата допряни едни до други.
Изпънете ръцете си надолу с длани обърнати към бедрата.
2. Стегнете коленете и лактите. Разширете гърдите си. Издърпайте раменете си назад. Гледайте право напред. Това е Тада-асана.
3. Изпънете ръцете над главата си. Дръжте дланите си една към друга. Тази асана се нарича Урдхва Хаста асана
Урдхва означава вдигната, а хаста означава ръка. Това е поза с вдигнати ръце.
Какво трябва /не трябва да правим при изпълнение на Тадасана и Урдва Хастасана
Да
- Бъдете стабилни и високи като планина
- Разпределяйте теглото си равномерно върху двете пети
Не
- Не спирайте дишането!
- Не бутайте бедрата напред или пък седалището не трябва да стърчи назад
Ползи
Учи ви на правилна стойка
- Прави гръбът силен и го държи изправен
- Успокоява умът
По правило не придаваме значение на това как стоим. Някои са свикнали да прехвърлят тежестта на единия крак, докато краката на други обикновено се обръщат настрани, а не напред, както би било правилно. При някои тежестта пада само върху петите или пада от външната или вътрешната страна на стъпалото.
Това може да се разбере като се вгледате в подметката на обувката: там, където е по-износена, на това място пада по-голямата тежест. Поради неправилно стоене и невъзможност за равномерно разпределение на телесното тегло върху стъпалата, страдаме от всякакви деформации, които влияят неблагоприятно върху еластичността на гръбначния стълб. Дори ако стоите с раздалечени крака, препоръчително е да стоите с пети и пръсти успоредни на медиалната равнина, а не под ъгъл.
Тази позиция активира бедрата, а също така помага на корема да се прибере и гръдния кош да се придвижи напред. В резултат на това тялото става по-леко, а умът жив и бодър.
Ако в изправено положение тежестта на тялото пада само върху петите, силата на притегляне се променя; бедрата и тазът стават мудни, коремът изпъква напред, цялото тяло сякаш пада назад и усещаме напрежение в гръбначния стълб. В резултат на това чувстваме умора. Ето защо е толкова важно да овладеете изкуството да стоите правилно.
Харесайте видеото и следвайте ме на моя Youtube канал
Искате да подобрите практиката си? Включвайте се в моите онлайн практики!